Acil Zayıflamak İstiyorum

Posted by on Ekim 11, 2013 in Makaleler | 0 comments

Acil Zayıflamak İstiyorumAcil zayıflamak istiyorum lafını hepimiz hayatımızda bir kez de olsa söylemişizdir. Düğün, mezuniyet, nişan gibi birçok özel gün ile karşı karşıya kaldığımızda acil zayıflamak isteriz. Sonuç alınsın ya da alınmasın acil zayıflamak için hepimiz çeşitli yollar denedik. Bunların en başında şok diyetlere, kısa sürede çabuk kilo verdiren diyetlere büyük talep vardı. Birçok uzman kısa sürede kilo verilmesini sakıncalı bulsa da birçok hastalıkla karşı karşıya kalındığında acil kilo verilmesini önermektedir.

Hızlı kilo vermenin yolları çok açık ve nettir, yapılacak ilk şey karar vermektir bunun içinde motivasyon önemlidir. Kendinizi hazır hissettiğiniz sürece kısa sürede kilolarınızdan kurtulmanız çok kolaydır. Şişmanlık fiziksel bir durum değil, şişman olmak bir hastalıktır. Birçok hastalığın sebebinin (diyabet, tansiyon, kolesterol vb.) aşırı beslenme sonucu ortaya çıktığı bilinen bir gerçek olmakla birlikte bu hastalığa sahip olunmasıyla kilo veren insan sayısı daha çoktur.

Zayıflamak sadece bir dış görünüş meselesi değil aynı zamanda sağlık sorunudur. Aşırı kiloların vücudu nasıl etki ettiğini kısaca anlatacak olursak,  insan vücudundaki yağ dokusu, enerji deposudur. Ayrıca yağ dokusu metabolizmanın çalışmasında etkilidir.  Yağ dokusu normal olduğunda vücut için hayati bir enerji deposu olarak görev görmektedir. Vücutta yüksek oranda yağ bulunduğunda, vücudun kendisi çalışma sistemini bozan uyarıcı kimyasallar üretmeye başlar. Daha sonra çok yeme isteği ve bölgesel yağlanma görülmeye başlar.

Peki, acil zayıflamak için neler yapılmalıdır? Bunları şimdi sırasıyla açıklayalım;

Sık Sık, Beslenin
Sık sık beslenmek, daha az yemek yenilmesini beraberinde getirir. Gün içerisinde insanlar 2 ya da 3 öğün şeklinde beslenmektedir. Fakat bu sayıyı 5 hatta 6 öğüne kadar çıkartabilirse çok kısa bir sürede metabolizma bu değişikliğe adaptasyon olarak daha az beslenmeye başlar. Dolayısıyla sindirim sıkıntısı çekiliyorsa, o da hafifler. Buna karşılık kişiler genelde öğün atlar ve bunun zayıflatacağına inanır. Hâlbuki aç kalmak, öğün atlamak, şok diyetleri uygulamak zayıflatmaz, aksine kilo aldırır. Düşük kalorili diyetlerde ya da hiçbir şey yemeyerek zayıflamaya çalışıldığında, vücudu açlık sendromuna sokar ve metabolizma yavaşlar, yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider.

Öğün Atlamayın
Öğün atlamak bir sonraki öğünde daha fazla yenilmesinin yanında farkında olunmadan yağ miktarının artmasına, kas ve su kaybının olmasına neden olmaktadır. Aç kalmak, öğün atlamak kan şekerinin düşmesine, dolayısıyla şekerli besinlerin fazla tüketilmesine neden olmaktadır. Başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlanmamalıdır.

Sabah kahvaltısı yemediğinizi düşünelim, öğlen saatlerindeki açlığı bir düşünün o saatte yenen yemeğin ne kalorisini önemsersiniz ne de ne kadar yediğinizi. Sabah kahvaltınızı yapın yaklaşık bir saat sonra bir ara öğün yapın daha sonra öğlen yemeği sonra ara öğün şeklinde beslendiğinizde metabolizmanız düzene alışır ve vücuda giren tüm besinleri enerjiye çevirir.

Bu anlamda şunu söylemek mümkün ki sık sık beslenmek kilo vermenizi kolaylaştırır.

Sıvı Tüketiminizi ArtırınAcil Zayıflamak İstiyorum-Sıvı Tüketmek
Acil zayıflamak istiyorum diyenlerin ihmal etmemeleri gereken en önemli şey su tüketimidir. Günlük su tüketimi azalırsa vücutta depolanan yağ miktarı artar. Sonuçta böbrekler fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği için yağları enerjiye çeviren karaciğer böbreklerin işini üstlenir ve yağlar vücutta toplanır. Çay, kahve, meyve suları sıvı ihtiyacını karşılasa da en iyi çözüm su olduğu için, ihtiyacın 3/4’ü sudan gelmelidir. Aç hissettiğiniz bir bardak su için çünkü açlık hissi ile susuzluk genelde karıştırılmaktadır.

Şekerden Uzak Durun
Şeker ve şekerli tüm besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinler kan şekerinde ani bir dalgalanmaya sebep olur, kan şekerini kısa sürede artırır ve düşürürler. Bu nedenle tatlı yedikten sonra kişinin canı tekrar tatlı çeker. Şekerin fazlası da vücutta yağ olarak depolandığı için mümkün olduğunca az tüketilmesi uygun görülmektedir.

Yağlardan Uzak DurunAcil Zayıflamak İstiyorum-Yağ
Margarin, tereyağı gibi katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağları tercih edin. Süt, yoğurt ve peynirde de doymuş (kötü) yağlar bulunduğu için yarım yağlı veya yağsız (light) olanlarının tüketilmesi önerilmektedir. En azından süt ve yoğurdun kaymağını ayırın. Kırmızı et yerine beyaz ete daha çok ağırlık verin. Ancak beyaz et de olsa aşırısına ve yağlı olmamasına dikkat edin. Öte yandan etin görünen yağını ve tavuğun derisini mutlaka ayırın. Yine enerji değeri yüksek, besin değeri düşük; kaymak, krema, mayonez, cipsler, soslar, kuruyemişler gibi aşırı yağlı yiyeceklerden de kaçınılmalıdır. Bunlar masum gibi görünen fakat yüksek oranda gizli yağ içeren besinlerdir.

Yağ alımını azaltmak adına etle pişen yemeklere yağ koymayın. Sonuçta etler yaklaşık %20 oranında yağ içermektedir. Tereyağı, margarin gibi katı yağlar yerine; zeytinyağı, mısırözü yağı, soya yağı, kanola yağı, fındık yağı veya bitkisel karışım yağları kullanın. Ayrıca kullanılan yağ zeytinyağı bile olsa masum bir yağ değildir, ekmeği bandırarak tüketmeyin. Sıvı yağları her zaman için kötünün iyisi olarak görün.

Kızartmalardan Uzak Durun
Yiyecekleri kızartmak, kavurmak yerine; haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemlerini kullanarak hazırlayın.

Çünkü besinler kızartıldığında yüksek oranında yağ çekerler. Burada tek sorun yağ oranları ile artan kalori değerleri değildir. Aynı zamanda besinler bu işlemler sonucunda kanser yapıcı bazı kimyasallar içermektedir. İşte vücut bu öğeleri dışarı atamaz ve zamanla birikim söz konusu olur.

 Lifli Besinleri ArtırınAcil Zayıflamak İstiyorum-Lif

Posalı besinler kan şekerini, kan ve kan kolesterolünü istenilen seviyede tutarlar. Midede, hacimlerinin artması nedeni ile tokluk, doygunluk sağlarlar ve abur – cubur yenilmesine engel olur.

Kabızlık şikâyeti varsa ortadan kalkar, böylelikle kilo vermeye yardımcı olur. Kalın bağırsak kanserinden koruyucu etkiler de içerirler. Buğday ekmeği yerine kepek, çavdar, yulaf ekmeğini; pirinç yerine bulguru tercih etmekte fayda vardır. Sebze ve meyve tüketimi de artırılmalıdır. Ancak posa, kabuk ve kabuğa yakın yerlerde bulunduğu için, soyulmadan yenilebilenleri soymadan yemekte fayda vardır.

Hamur işlerinden Uzak Durun
Pasta, kek, kurabiye, börek vb hamur işlerinde de bol miktarda yağ, şeker, un kullanıldığı için mümkün olduğunca bu besinleri yemekten kaçının. Hazır ürünleri kesinlikle tercih etmeyin mümkünse kendiniz yapın ve kepekli unlar kullanın ve şeker yerine meyvelerle tatlandırın.

Acil zayıflamak istiyorum diyenler için birkaç öneri sıraladık bunlar sadece zayıflamak için değil aynı zamanda sağlıklı beslenmek içinde yapılması gereken önerilerdir. Acil zayıflamak isteyenlerin başvurduğu ve sağlıktan ödün vermeden bu işi yapan yer İnka Diyet Kliniğidir. İnka Diyet, uzmanları için önce sizin sağlıklı olmanız önemlidir. Sizde acil zayıflamak istiyorum diyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir