Acil Zayıflama Yöntemleri

Posted by on Mayıs 17, 2013 in Makaleler | 0 comments

Yaz geldi geliyor derken, sıcaklar bastırmaya başladı bile; fakat hala istediğimiz kiloya inemediyseniz hiç üzülmeyin ve sizler için paylaştığımız acil zayıflama yöntemlerini dikkatlice uygulamaya koyulun. Yediğiniz her şeye dikkat etmenize, hatta çikolata, cips ve çerez gibi sevdiğiniz pek çok yiyeceği hayatınızdan çıkarmanıza, sürekli yediklerinizi kontrol etmenize rağmen kilo veremiyor musunuz? Üzülmeyin çünkü sizin durumunuzda o kadar çok kişi var ki.

Bizler genelde sağlıklı bir şekilde beslendiğimize inanırız. Oysa yediğimiz birçok şeyin listesini yapacak olursak; en büyük sorun aslında gramajı az fakat kalorisi yüksek şeylerle beslendiğimizin farkına varıyoruz. Bolca lifli gıda ve doymamış yağ yerine, ağırlıklı olarak, az ama doymuş yağ, şekerin ve rafine besinlerin tüketiyoruz. Siz kalori hesabı yapıp, yediğiniz her lokmayı sayarken çok farklı nedenler kilo vermenizi engelliyor olabilir. İşte kilo vermenizi engelleyen hatta kilo almanıza yol açan bazı nedenleri sıralayacak ve bunlarla baş etmek için çözüm önerecek olursak;

  • Kahvaltıyı AtlamakAcil Zayıfla Yöntemleri

Özellikle, kepekli ekmek ve müsli gibi lifli besinlerle kahvaltı eden kilolu insanların çok daha rahat kilo verdikleri ve bu kiloyu korumakta da çok zorlanmadıklarını görüyoruz. Ayrıca kahvaltıyı atlamak diğer öğünlerin fazla tüketilmesine neden olmasının yanında dalgınlığa ve yoğunlaşma eksikliğine de neden olabiliyor.

Sabahları sadece 10 dakika erken kalkarak, bir kase yağsız süt içinde müsli yiyebilir ve kendinize çok büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Ancak kahvaltı etmek adına, yağlı poğaça ve açmaları, bol zeytinyağlı domatesleri sakın aklınıza getirmeyin. Lifli yiyecekler, taze meyve, meyveli yoğurt ve yağsız süt iyi bir kahvaltı için yapılacak en mükemmel tercihlerdir.

  • Sadece Tadına Bakmak

 Arkadaş toplantılarında ya da doğum gününde dayanamadığınız ve o kadar ısrar karşısında incecik bir dilim pasta yemeyi düşündünüz. Akşam yemeği için hazırladığınız yemeklerin tadına baktınız sadece bir iki lokma aldınız. Ama size sorarsanız bunları kesinlikle yemekten saymıyoruz. Ancak birçok uzman kilo almanın altında yatan en önemli nedenlerden birinin, diyet planı uygularken, “tadına bakmak”, “küçücük bir lokma almak” gibi bahanelerle günlük kalori alımının üzerine çıkıldığını gösteriyor.

Yapmanız gereken tek şey kalorinizi yazarak hesaplamak ve yediğiniz her şeyi yazmak böylece, tadına baktığınız bir tane patates kızartmasını, bir parçada bir şey olmaz diye ağzınıza attığınız çikolatayı önünüzde yazılı görecek olursanız aldığınız kalorilerinin ciddiyetini anlayabileceksiniz.Zayıflama Yöntemleri

  • Şeker Bağımlılığı

Şekerlemeler, çikolatalar, pastalar kadınların en çok sevdiği yiyeceklerin başında gelir.  Uzmanlara göre tükettiğimiz şekerin üçte birini gizli bir şekilde alıyoruz. Acil zayıflama yöntemlerini arıyorsak bunların başında şeker tüketimini azaltmak gelir. Meyveli yoğurtlar, meyve suları, bazı alkolsüz içecekler nedeniyle farkında olmadan daha fazla şeker tüketebiliyoruz.

Öncelikle tüm tatlı ve pastaları kendinize haftada sadece bir gün sunabileceğiniz bir ödül olarak sınırlandırmalısınız. Onun dışında yediğiniz meyveli yoğurt, mısır gevreği gibi yiyecekleri satın alırken de şeker içermeyen çeşitlerini seçmeye özen gösterin.

  • Yeterli Miktarda Gıda Almamak

Çoğu kişi zayıflamaya çalışayım derken bol lif, vitamin ve mineral içeren yani işlenmemiş gıdalardan yeteri kadar tüketmediği bilinen bir gerçek. Ne yazık ki işlenmiş ve pek çok katkı maddesi katılarak hazırlanmış gıdaların hayatımızdaki yeri çok daha fazla.

Beyaz ekmek, pirinç ve makarna yerine, işlenmemiş kepekli ya da tam buğday ekmeği, kepekli pirinç ve tam makarna tercih etmeye çalışın. Atıştırmak içinse cips, çikolata yerine kuru meyveleri seçin.

  • Çok Fazla Yağ Tüketmek

Yağ tüketimini azaltmak denince, aklımıza sadece yemeğe konulan ya da kahvaltıda kullanılan yağlardan vazgeçmek geliyor. Oysa tereyağı ve margarini keserken, salata soslarında, peynirde ya da sütte var olan yağı göz ardı ediyoruz hatta tüketmeye devam ediyoruz. Üstelik fazla yağların en önemli özelliği, kalça, karın ve bacak gibi bölgelerde depolanmaya çok müsait olmaları ve bölgesel kilo oluşumunu tetiklemeleri de diğer zararlı yönüdür.

Öncelikle satın aldığınız besinlerin ambalajlarını okuyarak ne kadar yağ içerdiği hakkında bilgi edinmeniz ve seçimi buna göre yapmanız da bir diğer acil zayıflama yöntemi olacaktır.

  • Kalsiyum Alımını Önemsemek

Hepimiz kalsiyumun sağlıklı kemiklere sahip olmak ve osteoporozu engellemek için gerektiğini biliyoruz. Ancak kalsiyumun kilo vermede de etkili olduğu pek fazla bilinmiyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, kalsiyum açısından zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin vücut kitle endekslerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
Büyük bir bardak yağsız süt içerek hem kemiklerinizi koruyacak hem de sizin için gerekli olan kalsiyum miktarını alacaksınız. Üstelik yağsız peynir, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin olan yiyeceklerden bol bol tüketebilirsiniz.

  • Doğru Sebzeleri ve Meyveleri Seçmek

Yağ içermeyen, bol lifli ve hastalıklarla savaşan birçok yararlı vitaminlerle dolu sebze ve meyveleri tüketmek en mükemmel bir acil zayıflama yöntemidir.
Sebze seçiminde aklınıza ilk gelen koyu yeşil yapraklı (ıspanak ve pazı gibi) ve sarı (biber ve kabak gibi) sebzeler olmalı. Bu sebzeleri haşlanmış ya da buharda pişirilmiş şekilde yemeniz en doğru tekniktirAcil Zayıflama

  • Metabolizmayı Hızlandırmak

Acil zayıflama yönteminin en önemli parçalarından birisi metabolizmayı hızlandırmaktır. Hızlı çalışan bir metabolizmanız varsa, besinler ve aldığınız kaloriyi metabolizmanız tamamen yakar ve böylelikle yağ olarak depolayıp kolayca şişmanlamazsınız. Eğer dikkatli beslenmenize rağmen kolayca kilo alıyorsanız veya aldığınız kiloları vermekte fazla zorlanıyorsanız metabolik hızınız düşük olabilir. İşte size metabolik hızınızı az da olsa yükseltmenize yardımcı yöntemler.

Kas kitlenizi arttırın, kaslarınızı güçlendiren egzersizler, siz çalışırken de dinlenme halindeyken de daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ne kadar çok kasa sahip olursanız, metabolizmanız o kadar hızlı çalışır.

Eğer zayıflamak adına giderek daha az besin almaya başladıysanız ve bunu almaya devam ediyorsanız, enerjinizi korumak için metabolizmanız yavaşlayacaktır. Vücudunuz aldığınız kalorileri daha sonra kullanabilmek için yavaşlayacak ve aldığı besinleri depolamaya başlayacaktır.

Diyetinizi protein ağırlıklı yapın, protein kas kütlenizi daha yüksek tutacaktır ve uzun süre açlık hissi yaşamanızı önleyecektir.
Haftanın üç günü egzersiz yapın ve spor yapmayı asla bırakmayın yaktığınız fazladan kaloriler diyetinize destek olacaktır.

Ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar çok kalori yakarsınız. Asansör yerine merdiven kullanmak, otobüs durakalırını uzatarak geri kalan mesafeyi yürümek, arkadaşlarınızla alışverişe çıkmak, uzun uzun mağazaları gezmek size fazladan kalori harcatan aktivitelerdir.
İş saatleriniz sporunuzu engelliyorsa,  akşam eve döndüğünüzde yürüyüş yapmanız yararlı olabilir. Bazı kişilerin metabolizmaları gün sonunda çok fazla yavaşlar. Akşam yemeği öncesi yapılan 30 dakikalık aktivite metabolik hızınızı arttıracaktır.

  • Kilo Vermek için Kullanılan Destekler

Metabolik hızınızı arttırdığı iddia edilen pek çok desteğe dikkat edin. Hormon özütlerinin de bu amaçla kullanılması tehlikelidir. Bu maddelerin kişiyi daha fazla aktif olmaya yönelttiği ve böylece daha çok kalori yakımını sağlayarak etki gösterdikleri düşünülmektedir. Bütün bu ürünler zararlı olabilir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve günde ekstra 70 kalori yaktırdığını göstermiştir. Unutmayın güvenli olmayan ürünlerle metabolizmanızı hızlandırmak sağlığınızı bozabileceği gibi bilinçsizce kullanılması kilo alımı hatta ciddi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

İnka Diyet ve Sağlıklı Yaşam Kürlerini kullanarak, acil zayıflama yöntemlerini uygulamanıza destek olan yaşam koçlarının yardımı ile hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. Yaza sağlıklı ve formda girmek istiyorsanız daha fazla geç kalmayın ve bizimle iletişime geçerek kendinize yeni bir hayat şansı verin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir